in ,

استقرار 86 موکب در مرزهای سه‌گانه/ پیش‌بینی توزیع 1.2 میلیون پرس غذا بین زوار اربعین

استقرار 86 موکب در مرزهای سه‌گانه/ پیش‌بینی توزیع 1.2 میلیون پرس غذا بین زوار اربعین

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین با بیان اینکه 86 موکب در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه برای بازگشت زائران اربعین مستقر شده است، از پیش‌بینی توزیع بیش از یک میلیون و 200 هزار پرس غذا بین زوار اربعین تا 24 صفر در عراق خبر داد.

یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه امسال مجوز حضور ۵۰۰ موکب به خدمت به زوار اربعین در عراق داده شد، اظهار داشت: ۲۰ هزار و ۴۰۰ ویزا برای موکبداران اربعینی صادر شد و ۲۰۰ دستگاه خودرو وسایل و تجهیزات موکب‌ها را به عراق ارسال کردند.

وی با اشاره به اینکه موکب‌های اربعینی کشورمان در شهرهای زیارتی عراق به زائران خدمت کردند، افزود: بیشتر موکب‌ها در کربلا مستقر شدند؛ به طوری که ۲۹۴ موکب در کربلا، ۱۰۰ موکب در مسیر نجف – کربلا، ۸۰ موکب در نجف، ۱۴ موکب در کاظمین، ۲ موکب در مسیب و ۱۰ موکب در سامرا و در جوار حرم امامین عسکریین (ع) راه‌اندازی شده و به زائران اربعین خدمت کردند.

افضلی از پیش‌بینی اسکان ۲۶۱ هزار و ۷۰۰ نفر در موکب‌های ایرانی مستقر در عراق از ۱۰ تا ۲۴ صفر خبر داد و گفت: امسال با توجه به اینکه زائران کشورمان دیرتر به جمع زائران اربعین پیوستند، موکب‌های اسکان بیشتر در مسیرهای منتهی به کربلا مستقر شدند. علاوه بر این، بسیاری از موکب‌ها در مسیر زائران به طبخ و توزیع غذا پرداختند و طبق پیش‌بینی‌ها یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۳۳۰ پرس غذا بین زوار از ۱۰ تا ۲۴ صفر در عراق توزیع می‌شود.

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه موکب‌های مستقر در عراق تا ۲۴ صفر در این کشور به زائران اربعین خدمت می‌کنند، تصریح کرد: بیشتر موکب‌های اربعینی عراق تا روز اربعین فعالیت دارند. با این وجود، ما سعی داریم تا ۲۴ صفر موکب‌ها را برای ارائه خدمت به زوار فعال نگه داریم تا زائران با مشکلی در زمینه اسکان و تغذیه مواجه نشوند.

وی درباره تدابیر اتخاذ شده برای بازگشت زائران اربعین، افزود: امسال قرار بود فقط در مرز مهران موکب‌ها خدمات ارائه دهند. اما با توجه به باز شدن مرزهای شلمچه و چذابه برای بازگشت زوار، ۹۶ موکب در ایران به زائران خدمات ارائه می‌دهد؛ به طوری که ۴۶ موکب در مرز شلمچه با پشتیبانی ۱۲۰ موکب معین، ۳۰ موکب در مرز مهران با پشتیبانی ۶۰ موکب معین و ۱۰ موکب در مرز جذابه با پشتیبانی ۵۰ موکب در خدمت زائران است.

افضلی با بیان اینکه تعداد زائرانی که از مرز چذابه به کشور بازمی‌گردند بسیار محدود است، گفت: با این وجود دو مرز شلمچه و مهران هر لحظه پذیرای زائران است و موکب‌های بزرگی همچون موکب آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و موکب اوقاف و امورخیریه، کمیته امداد، بانک‌ها، وزارت دفاع و … در مرز مهران مستقر است و از زائران اربعینی پذیرایی می‌کند.

به گزارش فارس، سهمیه ایران در ایام اربعین ۶۰ هزار زائر بود که با توجه به استقبال زائران و حضور در پشت مرزهای زمینی، برخی از زائران نیز به صورت زمینی به عراق سفر کردند و به گفته مسؤولان بیش از ۸۰ هزار ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کردند.

منبع: خبرگزاری فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیپ «برای اربعین مطالبه گری کنیم»

وحیدی: زائرین کرونا مثبت در مرزها قرنطینه می‌شوند