in ,

تجربه نگاری ارتباط گیری با زائرین و خادمین عراقی

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

اربعین یک حماسه بزرگ است که فرصت و بستر های زیادی را برای مسلمین فراهم می کند. شاید بتوان گفت بعد از زیارت در اربعین مهمترین اتفاقی که در این ایام می تواند اتفاق افتد ارتباطات جهان اسلام است که بسیار هم حائز اهمیت است و برای جامعه منتظر بسیار ضروری است.
ما در تجربه سفرهای اربعین سال های قبل خودمان متوجه شدیم که عراقی ها از هدایایی که زائران به آنها می دهند بسیار خوشحال می شوند و دید مثبتی ایجاد می شود، بخصوص اگر این هدیه از طرف کشورهای دیگر و ایرانی ها باشد. بنابراین ما هم تصمیم گرفتیم تا از این فرصت استفاده کنیم و کاری فرهنگی را در حوزه جهان اسلام در زیارت اربعین انجام دهیم.

*ایده های فعالیت:

تصمیمی که ما برای کار فرهنگی و ارتباط گیری جهان اسلام گرفتیم، تهیه و توزیع هدایای مختلف برای سنین مختلف در سفر اربعین بود.

*پیگیری های پیش از فعالیت:

اولین قدمی که ما برای شروع این کار برداشتیم این بود که یک پیام تبلیغاتی برای کارمان درست کردیم و آن را در کانال ها و گروه هایی که داشتیم قرار دادیم که در این پست شماره حسابی برای دریافت کمک ها و نذورات مردمی قرار داده شده بود تا به این ترتیب بودجه ما تامین شود. یکی از اصلی ترین بخش های این فعالیت تامین بودجه است که اگر بودجه به خوبی تامین شود، سختی کار تمام می شود.
هدایای ما دو دسته بودند، اول هدایایی که باید خودمان درست می کردیم و دوم هدایایی که باید می خریدیم و فقط کاری که داشتیم کار بسته بندی آنها بود. ما برای آماده سازی هدایا ایده ای که داشتیم این بود که از جاماندگان اربعین کمک بگیریم تا در تهیه و اماده سازی هدایا به ما کمک کنند. با این کار هم نیروی مورد نیاز ما تامین شد و هم اینکه جاماندگان اربعین حس خوبی پیدا کردند. ناگفته نماند که از لحاظ مالی بزرگوارانی که جاماندگان اربعین بودند کمک خوبی را به ما کردند.

*جزئیات فعالیت:

ایده هایی که ما برای دادن هدایا داشتیم و انجام دادیم به شرح زیر است:
• ما از طریق دوستان مشهدی شاخه نبات های تبرکی را تهیه کرده بودیم که آنها را درون پاکت هایی قرار داده بودیم که داخل این پاکت ها هم تصاویری از حرم امام رضا بود و به زبان عربی جملاتی را با مضمون تشکر از خادمین عربی نوشته بودیم که آنها را هم داخل پاکت قرار می دادیم و به بزرگسالان و صاحبان موکبانی که می رفتیم می دادیم.
• ما برای کودکان سر بند هایی را تهیه کرده بودیم که سربندها را بر سر آنها می بستیم.
• همچنین برای قشر کودک مداد هایی را تهیه کرده بودیم که خودمان برای این مدادها با نمد سر مدادی های عروسکی آماده کرده بودیم.
• هدیه دیگری که ما برای کودکان و بیشتر قشر نوجوان در نظر گرفتیم پیکسل ها و دسته کلید هایی با نوشته های لبیک یا زینب و… بود.
• علاوه بر اینها ما برای خانم ها و دختران نوجوان گیره های روسری تهیه کرده بودیم. همچنین ما گیره و کش سر نیز تهیه کرده بودیم.
• ما کارت پستال هایی را با عکس حرم امام رضا و جملات زیبا برای زائرین نیز آماده کرده بودیم که این کار را بزرگورانی که از اربعین جامانده بودند انجام دادند.
• ما همچنین هدایایی مانند ماشین اسباب بازی و … نیز خریداری و توزیع کردیم.

*نقاط ضعف:

ما پستی را که برای تبلیغات و جمع آوری نذورات درست کرده بودیم به طور تصادفی مشابه پست یک گروه اربعینی دیگر بود و این یکسان بودن تصویر پست ها باعث شده بود تا مردمی که می خواهند نذورات خود را به حساب واریز کنند گاها اشتباه کنند. البته ما بعدا با پیگیری هایی که انجام دادیم پول های جابه جا شده را تا جایی که متوجه شده بودیم، درست کردیم. ضعفی که در اینجا وجود داشت این بود که اگر یک شخصی در کل دانشگاه سردمدار این کار می شد، این اتفاق و تداخل پیش نمی امد و قطعا اگر دو گروه با هم تجمیع می شدیم کار بهتری انجام می شد و هم پوشانی صورت می گرفت.
ضعف دیگری که وجود داشت این بود که گاهی که هدیه ای را به فردی می دادیم منظور ما را دریافت نمی کرد و ما هم توانایی صحبت به زبان عربی را نداشتیم که بتوانیم با آنها ارتباط بگیریم و فقط یکی از دوستانمان بود که این توانایی را داشت. بنابراین بهتر است ما تا حدودی با زبان عراقی آشنا شویم تا در زمان دادن هدیه بتوانیم یک ارتباط کلامی، هر چند هم مختصر، با زائران و خادمان عراقی برقرار کنیم.

*نتایج و پیامد‌ها:

بازخوردی که ما از این فعالیت گرفتیم این بود که توانستیم یک ارتباط در حوزه جهان اسلام برقرار کنیم و زائرین و خادمین هم از این طرح بسیار استقبال کردند و برایشان خوشحالی و دید مثبتی ایجاد شده بود.
بازخورد دیگر ما بر روی کسانی بود که نتوانسته بودند به سفر اربعین بروند و از اینکه توانسته بودند در این حماسه عظیم سهمی داشته باشند بسیار خوشحال بودند.

منبع: کالک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موشن گرافی «قناعت»

تجربه نگاری کاروان اربعین ویژه خواهران